Spadek inflacji w USA i problemy gospodarcze Niemiec
Chiny, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, starają się utrzymać pozycję stabilnego gracza na arenie międzynarodowej i mają za cel wzrost gospodarczy na poziomie 5% w 2025 r. Podczas Kongresu Ludowego przedstawiono plany zwiększenia wydatków konsumpcyjnych oraz intensyfikację rozwoju technologii, umożliwiającą konkurowanie z USA. Kraj stara się także zminimalizować zależność od eksportu, który stał się trudniejszy w związku z eskalacją wojny handlowej z Waszyngtonem. Chiny planują również stać się potęgą technologiczną, a władze intensyfikują działania w obliczu rosnących napięć geopolitycznych.
Nowe dane wskazują na spadek inflacji w USA do 1,3% na początku marca br., co stanowi najniższy poziom od grudnia 2020 r. To znacząca poprawa w porównaniu z 11,5% w czerwcu 2022 r. Spadek inflacji przynosi ulgę konsumentom i Systemowi Rezerwy Federalnej. Truflation, korzystający z danych z 30 źródeł, pokazuje niższe wyniki niż tradycyjny wskaźnik cen towarów i usług (CPI). W lutym inflacja roczna wyniosła 2,8%, a inflacja podstawowa spadła do 3,1%.
Wiele sektorów niemieckiej infrastruktury znajduje się w kryzysie. Transport, mieszkalnictwo, edukacja i opieka zdrowotna wymagają pilnych inwestycji. Kraj potrzebuje ok. 500 mld euro na modernizację kolei, mostów i systemów energetycznych. Istnieje również duży niedobór mieszkań, a ceny wynajmu rosną, co utrudnia życie w miastach. Edukacja i opieka zdrowotna również potrzebują znacznych nakładów, a wiele projektów jest niedofinansowanych lub opóźnionych.