Zaburzenie afektywne dwubiegunowe, hazard oraz ADHD u kobiet
Zgodnie z najnowszymi danymi nieprawidłowa diagnoza i leczenie osób z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym w Wielkiej Brytanii dotyczy wielu z ok. miliona ludzi żyjących z tą chorobą. To tzw. duchy w systemie, których życie naznaczone jest źle leczonymi epizodami depresji, z próbami samobójczymi włącznie, oraz epizodami manii. Zdaniem ekspertów większość Brytyjczyków, walczących z tym zaburzeniem, jest „nieleczona, niezdiagnozowana i pozostawiona samym sobie, próbując przetrwać w systemie, który ich zawiódł”. Koszt często niewłaściwego leczenia pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym to – według ostrożnych szacunków – prawie 10 mld funtów szterlingów rocznie.
W USA gwałtownie wzrosła w ostatnich latach liczba recept wydawanych na leki na ADHD, przy czym największy wzrost odnotowano wśród kobiet w grupie wiekowej od 35 do 64 lat. Pod koniec 2022 r. 1,7 mln kobiet w tym wieku przepisano tego typu leki w porównaniu z 1,2 mln recept w 2019 r. Naukowcom trudno jest określić przyczynę tak dużego wzrostu.
W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych wzrosła również częstotliwość wyszukiwania w internecie informacji o pomocy w związku z uzależnieniem od hazardu. Wzrost ten nastąpił wraz ze zwiększaniem się liczby stanów, które zalegalizowały zakłady sportowe. Obecnie 38 stanów i Waszyngton, D.C. zezwalają na obstawianie zakładów bukmacherskich w formie stacjonarnej lub online.