PL | EN

„Siostry Światła”, energia słoneczna w Mali i kryzys energetyczny w Syrii

200 kobiet zwanych Siostrami Światła” ukończyło w Karaczi kursy elektryki, wyzwalając się z tradycyjnych ról przypisanych im w Pakistanie. Program, uruchomiony w 2021 r. przez prywatną firmę energetyczną, umożliwia kobietom zdobycie zawodu elektryka, co pozwala im m.in. na naprawę urządzeń czy instalację paneli słonecznych. Dzięki temu projektowi kobiety mogą zarabiać na życie, stają się ważnym wsparciem dla swoich rodzin, zmieniając tradycyjne role w pakistańskim społeczeństwie.

Mali stawia na energię słoneczną, aby poprawić dostęp do elektryczności w wiejskich rejonach, gdzie dotychczas dostęp do prądu był ograniczony. W wiosce Karan zainstalowano mini sieć słoneczną, która umożliwia całodobowe dostarczanie energii, wspierając działalność gospodarczą i poprawiając jakość życia mieszkańców. Tylko 53% ludności Mali ma dostęp do elektryczności, a w obszarach wiejskich odsetek ten spada do 25%.

Po obaleniu dyktatury Assada Syrią rządzi tymczasowy rząd, który zmaga się z kryzysem energetycznym. Większość mieszkańców kraju boryka się z codziennymi przerwami w dostawach prądu, które trwają średnio dwie godziny dziennie. Chociaż rząd stara się znaleźć rozwiązania, takie jak umowy na dostawy gazu czy współpraca z władzami kurdyjskimi w sprawie dostępu do pól naftowych, sytuacja pozostaje trudna. Wielu rodzin nie stać na instalację paneli słonecznych ani opłacenie kosztownych generatorów.

Pozostałe wydania