Nowy zderzacz hadronów, nowa faza materii i ultra cienka soczewka
Europejskie laboratorium fizyczne CERN planuje zbudować do 2070 r. nowy zderzacz hadronów, który zastąpi Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), obecnie flagowy obiekt laboratorium. Tak odległa data wynika z dwuetapowości projektu i braku na dziś odpowiedniej technologii. Future Circular Collider (FCC) miałby znajdować się w tunelu o obwodzie 91 km, ponad trzy razy większym od LHC. Jego koszt wyniesie prawdopodobnie co najmniej 30 mld dol., a protony zderzałyby się ze sobą przy energiach osiem razy większych niż w LHC. Chiny również planują budowę gigantycznego zderzacza – to 100-kilometrowy i mniej skomplikowany Kołowy Zderzacz Elektronowo-Pozytonowy. Budowa mogłaby rozpocząć się w 2027 r. i potrwać ok. dekady.
Badacze z Brookhaven National Laboratory w Nowym Jorku odkryli nową fazę materii podczas badania jednowymiarowego modelu materiału magnetycznego, tlenku miedzi oraz irydu Sr3CuIrO6. Nowa faza pojawia się w formie wzoru spinów elektronowych – połowa z nich jest wysoce uporządkowana, czyli „zimna”, a reszta jest wysoce nieuporządkowana, czyli „gorąca”. Odkrycie to może być zastosowane w nowoczesnych technologiach chłodniczych oraz nowych typach pamięci danych.
Naukowcy z NASA i DARPA opracowali płaską i bardzo cienką soczewkę teleskopu, co może odmienić obserwację gwiazd w odległym kosmosie, umożliwiając montaż lekkich, ale potężnych teleskopów na samolotach i satelitach. Nowa soczewka o średnicy 100 mm i ogniskowej 200 mm ma grubość zaledwie 2,4 mikrometra. „Wielopoziomowa soczewka dyfrakcyjna” (MDL) charakteryzuje się wielopoziomową strukturą składającą się z „mikroskopowo małych koncentrycznych pierścieni”, które kierują różne długości fal światła w stronę tego samego punktu ogniskowego, aby stworzyć ostry obraz o dokładnych kolorach.