Ekonomia: śledztwo w Bangladeszu, porażka Indii oraz odbudowa Argentyny
Bank Bangladeszu powołał 11 specjalistycznych zespołów, aby śledzić aktywa 11 wpływowych rodzin banglijskich oskarżonych o pranie miliardów dolarów w Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Stanach Zjednoczonych, Malezji i Singapurze w ciągu ostatniej dekady. Kwoty wyprowadzonych nielegalnie z kraju pieniędzy są bardzo duże – jedna z 11 rodzin objętych śledztwem jest podejrzewana o wyprowadzenie 15 mld dol., w tym wycofanie prawie 90% depozytów z jednego banku, co doprowadziło go na skraj upadku.
Zainwestowanie przez Indie 23 mld dol. w 2020 r. w rozbudowę sektora produkcyjnego oraz przyciągnięcie lokalnych i zagranicznych firm do zakładania i rozwijania działalności w kraju nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Udział sektora produkcji w PKB kraju wynosi obecnie 14% z planowanych 25% w 2025 r. Indie mają jednak korzystne dane demograficzne – coraz liczniejszą i bogatszą młodą populację – a napięcia handlowe między USA a resztą świata sprawiły, że Indie stały się „strategiczną lokalizacją” dla firm zainteresowanych produkcją i eksportem.
Argentyna stara się o pierwszą wypłatę w ramach 20-miliardowego programu, który negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW). Wg argentyńskiego rządu udało się już wyeliminować deficyt fiskalny i obniżyć wydatki publiczne. Teraz władze zamierzają wzmocnić rezerwy banku centralnego i rozpocząć znoszenie ograniczeń walutowych, które mają utrudniać działalność gospodarczą oraz inwestycje. Argentyńczycy ubiegają się teraz o 40% z obiecanych 20 mld dol. programu MFW.